Galerie

Sbírka

Moje sbírka orchidejí zahrnuje převážně epifytické tropické druhy. Mezi moje nejoblíběnější patří rody Cattleya (dvoulisté), Coelogyne, Dendrobium (sekceCuthbertsonia Oxyglossum), Dracula, Laelia (podrod CrispaeLaelia Parviflorae), Sophronitis Tolumnia. Poslední dobou se zaměřuji především na horské druhy orchidejí.

Nová Guinea Thajsko Ekvádor Peru

Svou první cestu do tropů jsem uskutečnil v roce 1994, tehdy jsme s dvěma kamarády vyrazili na měsíc do Nikaraguy. Vidět na vlastní oči orchideje v přírodě byl zážitek, kterému jsem naprosto podlehnul. Pocit být tam, se nedá popsat, musí se zažít, sebevětší sbírka je jen slabým odvarem. Od té doby jsem měl štěstí podniknout další cesty do tropů, s kterými Vás chci seznámit.

Z cest z domova

V posledních letech se zajímám i o orchideje rostoucí v naší přírodě. Jezdím obvykle s přáteli na zajímavější lokality v Čechách a na Moravě. Velmi jsem si oblíbil orchidejové louky Bílých Karpat, z loňského roku mám právě z tohoto místa moje 4 první objevy. Byly to druhy Orchis tridentataCephalanthera longifoliaOphrys holoserica var.holubyanaDactylorhiza fuchsii var.sooana. V Čechách jsem zase poprvé viděl Orchis pallens, na lokalitě u Strakonic.

V letošním roce mám v plánu navštívit i nové lokality. Láká mě Dact.bohemica z dokeska, nově objevené Himantoglossum z Jižních Čech, další zajímavé druhy z okolí Džbánu, nově objevené lokality Ophrysů poblíž Uherského Brodu a další.


Comments are closed.