Thajsko

Výlet do Thajska byl naprosto spontánní a maximálně pohodový. V pondělí jsme se s kamarádem dohodli, v úterý koupili letenky a v pátek odpoledne už seděli v letadle. Po příletu do Bangkoku jsme chytili noční autobus do Chiang Mai, kolem druhé ráno jsme tam dorazili a rozhodli se, že pojedeme dál na severozápad, do městečka Pai.  Přesun na jeden zátah nám ušetřil spoustu času a tak jsme už odpoledne po příjezdu a ubytování vyrazili do městečka, půjčili si jeden skůtr značky Honda a vyjeli z města. První kopec byl fatální, stroj nechtěl jet. Uveze sice normálně 3-5 thajců ale na naši společnou váhovou kategorii nestačil, museli jsme se vrátit zpět pro druhou motorku. Tu nám ochotně půjčili a jízda v kopcích, i když se v Thajsku jezdí vlevo, byla od té doby bez problémů. Nakonec jsme projezdili celý týden v horách kolem Pai. I přes dosti husté osídlení je zde příroda ještě poměrně zachovalá. Les je polopadavého horského typu. Hezký článek o tomto typu lesa napsal kdysi v Roezlianě Libor Jankovský. Poloopadavý les, s převládajícími stromy rodu Dipterocarpus, je ve vyšších polohách nad Pai volně průchozí. Bohužel místní obyvatelé jsou velcí pyromani a pravidelně vypalují podrost, větší stromy kupodivu přečkají požár bez problémů, orchideje a jiní epifyti přežijí jen ve vyšších polohách stromů. Rostou zde i zajímavé a původní borovice – Pinus. Místní z nich těžili nebo možná stále získávají pryskyřici, na kmeni u země jsou z jedné strany vysekané velké kusy kůry až do dřeva, kde vytéká pryskyřice. Na borovicích roste nádherné Dendrobium bellatulum, hlavně na kmenech. Našli jsme jej i na mladších listnatých stromech neidentifikovaného druhu, poměrně nízko nad zemí. Z dalších druhů zde roste hojně Dendrobium chrysotoxum, našli jsme i Dendrobium findlayanum, Den.gratiosissimum, Den.dixanthum, Ornitochilus biglandulosus, větší množství zástupců rodu Bulbophyllum, Coelogyne a Eria. Z dalších epifytů jsem zde našel i červeně kvetoucí Aeschynanthus sp.

V nižších a teplejších polohách v blízkosti Pai nejsou dipterokarpové lesy,  ale řídké lesy s převahou stromů z rodu ……… Na nich roste velké množství orchidejí. V plném květu bylo Dendrobium secundum, Dendrobium draconis, nádherné růžové Dendrobium signatum, Dendrobium lindleyi, které právě odkvétalo, občas jsme našli i kvetoucí Vandu liouvillei a Dendrobium pulchellum, z dalších orchidejí zde roste Cymbidium aloifolium, Cleisostoma arietinum, Luisia sp., Aerides sp., Cleisostoma sp. a další. Mimo orchidejí na stromech roste i více druhů kapradin, v době naší návštěvy téměř suchých, překvapením byl pro mě poměrně častý nález parožnatek Platycerium wallichii.  Při cestě na Mae Hong Son jsme se dostali do lesa, kde na kmenech velkých listnáčů roste Trichotosia rotundifolia, na menších stromech je hojné Dendrobium cariniferum, na borovicích známé D.bellatulum a krásná, Eria s pruhovanými červeno-růžovými květy.  V závěru pobytu v Pai jsme podnikli dálkovou cestu na květinový trh do Chiang Mai. Během cesty jsme se stali občas terčem pro děti, abych to vysvětlil, v Thajsku zrovna byla v plném proudu tradiční slavnost vody, při které se lidé polévají, obvykle co nejstudenější vodou. Ono pak není docela snadné udržet motorku na silnici a nervy na uzdě když na Vás přistane po vyjetí ze zatáčky vědro studené vody. Po pár kilometrech a zásazích se z nás stali prvotřídní průzkumníci situace před námi a už nás tak často nepřekvapili. Zato nás před Chiang Mai zastavili místní strážci zákona, dopraváci. S námi asi 10-20 místních, neměli jsme přilby. Ukázali jsme jim řidičáky, zaplatili pokutu v přepočtu asi 120 korun,nasedli na motorky a jeli dál na trh. Khamtiang market nezklamal, nabídka orchidejí nebyla závratná ale druhově zajímavá, Paphiopedilum villosum, bellatulum, sukhakuli, Dendrobium cruentum, Dendrobium unicum, krásné Dendrobium findleyanum var.oculatum a stánek se spoustou orchidejí a majitelkou, velmi sympatickou dámou.

Druhý týden jsme strávili u moře ve městě Pataya, jeli jsme tam hlavně navštívit firmu, kde jsme měli domluvený nákup rostlin. Úplný závěr našeho výletu jsme si dokonale užili v Bangkoku na končících oslavách vodního festivalu na slavné Khao San. Uschli jsme až v letadle při cestě domů.

Comments are closed.